Jak na prodej bytu v Praze, pokud chcete, aby vše proběhlo hladce a v souladu s platnými pravidly? Ve stručnosti vám připomeneme několik důležitých kroků, bez nichž se dnes takový obchod dost dobře neobejde. Jistě se pak lépe vyvarujete zbytečných chyb a ušetříte si tím i řadu nepříjemností. Celou záležitost lze pochopitelně též svěřit do rukou některé z realitních kanceláří. Pokud však chcete zvolit svou vlastní cestu, mohou vám být následující řádky k užitku.
Jak na prodej bytu v sedmi základních krocích
Nejspíš se shodneme na tom, že prodej bytu i jakékoliv jiné nemovitosti, je pro většinu z nás záležitost poměrně zásadní, k níž v životě rozhodně nedochází nijak často, a právě podle toho bychom k celé věci také měli přistupovat. Máte-li už to štěstí, že vlastníte byt právě v našem hlavním městě, bude se navíc jednat o obchod v řádu několika milionů korun, jelikož ceny zde již řadu let nepřetržitě stoupají a minimálně v rámci střední Evropy dosahují nebývale vysoko. Je tedy nepochybně zcela nezbytné držet se několika podstatných rad, aby nedošlo k sebemenší komplikaci. Přípravu i průběh celé transakce lze v zásadě shrnout do sedmi nejdůležitějších kroků:
1) OVĚŘTE SI PRÁVNÍ STAV VAŠEHO BYTU
Pořiďte si aktuální výpis z katastru nemovitostí a ujistěte se, jestli u vašeho bytu nebylo zřízeno například nějaké věcné břemeno, není u něj předkupní či zástavní právo a podobně. Vše, co je možné odstranit, nechte vymazat. Výpis si můžete opatřit na kterékoliv pobočce Czech Pointu nebo rovnou na katastrálním úřadě.
2) STANOVTE IDEÁLNÍ PRODEJNÍ CENU
To může být poněkud obtížnější. Lze si samozřejmě zaplatit kvalifikovaný odhad, ale je také možné cenu určit docela sám. Stačí vědět, za kolik se prodávají podobné byty v nejbližším okolí, střízlivě vyhodnotit reálný stav toho vašeho (je nový nebo po rekonstrukci, případně vyžaduje zásadnější úpravy) a k nějaké odpovídající cifře jistě dospějete. Pokud s prodejem nespěcháte, můžete si při dnešní silné poptávce dovolit požadovanou částku i lehce nadhodnotit. Slevu lze v případě nutnosti učinit vždy.
3) PŘIPRAVTE SI VŠECHNY DOKUMENTY
Nezbytný je list vlastnictví a také průkaz energetické náročnosti. Hodit se může i nejnovější vyúčtování za služby atd.
4) SEPSÁNÍ KUPNÍ SMLOUVY SVĚŘTE ODBORNÍKOVI
Smlouvu vám nejlépe připraví právník, který se specializuje na nemovitostní právo. Takový člověk bude dobře znát všechna specifika, která jsou s prodejem bytu spojena, a riziko nějaké újmy bude tedy minimální.
5) PENÍZE NECHTE ULOŽIT DO ÚSCHOVY
Než dojde k přepisu vlastnictví na katastru nemovitostí, je nejlepší nechat kupujícího, aby celou částku, kterou nakonec zaplatí, uložil do úschovy v bance, u notáře nebo u advokáta. Peníze vám budou vyplaceny ihned po převodu vlastnických práv.
6) PODEJTE NÁVRH NA VKLAD DO KATASTRU NEMOVITOSTÍ
Změnu vlastnických práv provedou úředníci katastru nemovitostí a to nejdéle do padesáti dnů ode dne podání.
7) NEZAPOMEŇTE NA DAŇOVOU POVINNOST
Daň z nabytí nemovitých věcí se vás v tomto případě netýká. Tu je povinen uhradit kupující. Týkat by se vás však mohla daň z příjmu ve výši 15 % a to tehdy, pokud jste nebyl vlastníkem bytu déle než 5 let nebo jste v něm neměl trvalé bydliště více než 2 roky před uskutečněním prodeje. Zaplatit tuto daň nemusíte ani v případě, pokud získané peníze využijete k pořízení jiné nemovitosti, v níž budete bydlet.
Byt v Praze prodáte většinou velice snadno, navzdory vysoké ceně
Ceny rostly v několika posledních letech nebývalým tempem a týkalo se to téměř celé České republiky. Je zde však pochopitelně řada míst, kde stoupaly o poznání rychleji. Jmenovat můžeme kupříkladu Plzeň, Olomouc nebo Brno.
Pokud jde o ceny tuzemských bytů, na vrcholu pomyslného žebříčku se jednoznačně nachází Praha, která všechny své potenciální konkurenty nechává daleko za sebou.
Naše hlavní město má zkrátka zcela unikátní postavení a na tom se do budoucna zřejmě nic zásadního měnit nebude. Navzdory vysokým cenám je poptávka po bydlení v Praze značná a je vcelku jedno, zda hovoříme o nových projektech nebo o starší zástavbě. Pokud jste tedy majitelem bytu či jiné nemovitosti právě zde, nemusíte mít nejmenší obavy ani o nalezení kupce, ani o výši částky, kterou prodejem utržíte.
Průměrné ceny starších bytů ke konci r. 2017
Kraj | Cena za m² |
Praha | 80 500 Kč |
Jihomoravský | 50 650 Kč |
Středočeský | 40 580 Kč |
Plzeňský | 37 690 Kč |
Olomoucký | 36 650 Kč |
Nyní víte to nejdůležitější, abyste mohl váš byt úspěšně prodat
Teď už víte, co všechno je potřeba připravit ještě před tím, než váš byt vůbec nabídnete k prodeji. Zjistil jste, jak co nejlépe stanovit jeho cenu a také to, bez kterých dokumentů se neobejdete. Kupní smlouvu se jistě nebudete pokoušet připravit sám a potíže by vám neměla činit ani otázka případných daní.
Nezbývá, než popřát vám solidního kupce a doufat, že vám naše rady budou skutečně k užitku. Nebo jste se dnes nic prospěšného nedozvěděli?