Pracovní obuv – neopomenutelný doplněk každého pracovního oděvu

Myslíte si, že pracovní obuv je zbytečná? Že své povolání poctivě zvládnete i v obyčejných teniskách? Nebo že staré oprané džíny poslouží stejně dobře jako pracovní kalhoty? V tom případě vězte, že se mýlíte. Existuje totiž řada profesí, u kterých je právě správná a padnoucí pracovní obuv základ. A jak ji vybrat?

Kde pracovní obuv pořídit

Jako první samozřejmě vyvstává otázka, kde pracovní obuv zakoupit. Nabízejí se nám přitom dvě varianty. Buď využijete služeb klasického internetového obchodu nebo zvolíte modernější řešení prostřednictvím e-shopu. Každá varianta má přitom své pro a proti. Záleží, zda chcete investovat svůj čas do cesty do obchodu, nebo raději celý nákup uskutečníte z pohodlí domova.

V každém případě nezapomínejte správně vybrat velikost. Při nákupu v obchodě je to poměrně snadné. Jednoduše si zde totiž pracovní obuv vyzkoušíte pod dohledem zkušeného personálu. V případě internetového nákupu však musíte správně vybrat sami. Poradí vám s tím ve většině případů velikostní tabulka na webu daného e-shopu. U obuvi se přitom měří délka stélky.

Jak se píše v TOMTO článku, stále více převládá osob, které si raději boty vyzkoušejí osobně.

Pracovní obuv – jakou variantu vybrat?

Pracovní obuv pochopitelně není univerzálním kouskem. Existuje proto více variant a druhů, které vždy využijete u rozdílných povolání. A jaké jsou ty základní, mezi kterými můžete vybírat?

Pracovní obuv chránící kotníky

První možnost symbolizuje pracovní kotníková obuv. Jak již název napovídá, dočkáte se u tohoto typu obuvi maximální ochrany kotníků. A často jsou tyto boty k dostání i s různými vylepšeními. Můžete tak mít například kotníkovou obuv doplněnou o protiskluzovou podrážku nebo speciální vyztužení ve špičce.

Polobotky pro většinu profesí

Zřejmě nejoblíbenějším typem obuvi jsou polobotky. S těmi se setkáte ve většině profesí, nejčastěji však zřejmě ve stavebnictví nebo strojírenství. Stejně jako u kotníkové obuvi, i zde můžete volit varianty s vyztužením nebo protiskluzovou podrážkou. Na trhu dále najdete i takové polobotky, které poskytují ochranu před škodlivými oleji nebo pohonnými hmotami.

Vysoká pracovní obuv

Další kategorií je vyšší pracovní obuv. Ta kromě kotníků ochrání i vaše holeně. Nejčastěji k této pracovní obuvi přitom přistupují pracovníci v těžkém průmyslu. Stejně jako u předchozích variant, i u této si můžete většinou vybrat, zda chcete s protiskluzovou podrážkou nebo bez.

Poslední jsou holínky

Závěrem ještě nesmíme zapomenout na oblíbené holínky. Ty mohou být vyrobeny z různých materiálů, vždy však vynikají svojí voděodolnou funkcí. Bez problému tak snáší vlhkost nebo bláto. Protože je nejčastěji využívají lidé pracující venku, bývají k dostání v klasické nebo zateplené úpravě. Tu oceníte především v zimních měsících. Při výběru se přitom zaměřte na dostatečně silnou podrážku a pevnost celého modelu.

Další užitečné vlastnosti pracovní obuvi

Při výběru obuvi se vyplatí zaměřit se na to, zda obuv splňuje přesně to, co od ní žádáte. Kromě své primární funkce vám totiž může značně zvýšit komfort. Mezi nejčastější užitečné vlastnosti nad rámec patří zejména:

  • Voděodolný povrch – využijete při práci ve venkovním vlhkém prostředí.
  • Protiskluzová podrážka – na tu se vyplatí zaměřit u každého typu obuvi. Zvýšíte tak svoji bezpečnost.
  • Dostatek reflexních prvků – myslete na ně především, pokud pracujete na silnicích.
  • Obuv s tužinkou ve špičce – dokáže zamezit zranění vyplývající z pádu těžkého předmětu na nohu.
  • Antistatická podrážka – vyplatí se, pokud pracujete s elektřinou.
  • Obuv, která odolá propíchnutí – využívá se především ve strojírenském nebo stavebním průmyslu.

Reflexní obuv přitom využijete i pokud na silnicích nepracujete. Můžete tak podpořit vaši bezpečnost, navíc je to v určitých případech dokonce nutnost, jako se můžete dočíst ZDE.

Antonín Červinka