V minulosti lidstva bylo několik období, kdy bylo líčení rtů nahlíženo s despektem a vyhrazeno především pro prostitutky. Nicméně něco jako rtěnka existovalo již ve 4. tisíciletí před Kristem. Toto období se tradičně pokládá za konec pravěké éry a počátek starověku. Je to sice kvůli vzniku prvního písma, ale těžko věřit, že souběžný “vynález” zvýrazňování rtů je pouze náhoda.
V každé malé tubičce rtěnky je totiž obsažena velká síla . nejen jako pomůcka pro femme fatale k přitahování mužů, ale také nástroj k zdůraznění vlastní osobnosti a sebeúcty. Rtěnka je pro ženu prostředkem, jak vyjádřit sebe sama.
Jak chutnají rozmačkaní mravenci
Ze starověkých pramenů víme, že mezopotámské, egyptské a římské ženy si na rty nanášely rozemleté drahokamy, tak docílily lesku, i když přitom riskovaly pozření nějakého toho střípku. Kleopatra VII. – to je ta nejznámější egyptská Kleopatra, která dokázala poplést hlavu hned dvěma nejvýznamnějším Římanům své doby – zjistila, že když se drcení mravenci a karmín na včelím vosku aplikují na rty, poskytuje jim to pozoruhodný červený odstín. Jiná věc je, jaký pocit ženy té doby zažívaly, když se jim kousek této směsi dostal na jazyk k chuťovým pohárkům.
Z čeho se vlastně rtěnky vyrábějí dnes? Inu, z ledasčeho. Pokud vás někdy napadlo pídit se po jejich složení, museli jste si všimnout, že velice zřídka bývá někde napsané. Malý rozměr a způsob balení rtěnek to ani moc neumožňuje. Přitom látky obsažené ve rtěnce do našeho organismu vstupují v porovnání s ostatními líčidly, potažmo jinými kosmetickými výrobky v daleko větší míře.
Nepronikají pouze skrz pokožku, ale nevyhnutelně se dostanou do trávicího traktu.Rtěnka sice nemusí chutnat, ale teoreticky musí být “jedlá”. Takže neuškodí vynaložit trochu úsilí do pátrání, aby člověk věděl, co se mu dennodenně do těla dostává. Zjistí, že se ve rtěnkách jedná o kombinaci olejů a vosků s různými dalšími výtažky, které se svým původem liší od výrobce k výrobci.
Není to jedno
Nemyslete si, že pokud se po letech líčení cítíte dobře a kromě občasné nepříjemné pachuti rtěnky na sobě nic negativního nepozorujete, že je všechno v pořádku. Různé chemické sloučeniny a plastické mikročástice používané v kosmetickém průmyslu váš organismus postupně narušují a může přijít doba, kdy bude ona pověstná míra dovršena. Jak se říká: kapka vyhloubí v kameni dutinu nikoli silou, ale nepřetržitým působením.
Je to stejné jako s nezdravou stravou – celou řadu let člověk může relativně spokojeně vegetovat a pak mu tělo vystaví nehezký účet. Naštěstí se na trhu dají najít rtěnky stoprocentně přírodní a vyrobené podle ekologických zásad. Při výběru té vaší postupujte jako při výběru potravin. Čím kvalitnější rtěnku budete používat, tím lépe nejen pro váš vzhled, ale i celkový stav.
Milionář, kterému se připisuje bonmot, že není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci, by se možná divil, jak dokonale pasuje jeho vyjádření na rtěnky. Ale když si uvědomíme, že zdraví je nade všechna bohatství, kdo si může dovolit s ním hazardovat?
Máte zkušenost s “prošlou” rtěnkou?
Komu se zdá, že v předchozím odstavci děláme z komára velblouda, ať zkusí použít běžnou rtěnku, které vypršela lhůta, do níž má být spotřebována. O to, jak reagovala jeho sliznice na agresivní látky v takové růži obsažené, se potom může podělit například v diskuzi pod tímto článkem. Někteří jedinci v takových případech uvádějí pálení v ústech a nevolnost, nebo dokonce zvracení.
Při jakých příležitostech si líčíte rty? Jíte a pijete, když jste nalíčené?