Určitě jste všichni slyšeli pojem rodinný dům či dřevostavba na klíč. Co si ale mám představit pod slovním spojením firma na klíč nebo ready-made? Přeci Vám někdo nevytvoří firmu, nerozjede business a pak Vám nepředá „klíčky“. Bylo by to možná hezké, ale není tomu tak. Termínem firma na klíč je myšleno primárně založení obchodní společnosti po administrativní a legislativní stránce.
Co obnáší založení firmy?
Založím si firmu! Budu podnikatel! Pryč z okovů zaměstnání! Zní to fajn, ale co to ve skutečnosti obnáší? Co všechno je zapotřebí? Když pomineme to úplně nejzákladnější, tedy originální nápad (ať chcete třeba prodávat zdravotní potřeby nebo nabízet plavby po Vltavě) a následné technické řešení, zbyde nám ještě, dle mého názoru, nejotravnější část. Legislativní a administrativní kolečko. Jako první je zapotřebí rozhodnout se, jakou formu podnikání zvolit. Zda je zapotřebí založení obchodní společnosti, či lze zvolenou činnost provozovat jen na základě živnostenského oprávnění. Pokud půjdeme cestou obchodní společnosti, máme opět několik možností. Asi nejčastěji používanou variantou je společnost s ručením omezeným (s. r. o.). Účelem dnešního článku není popsat do detailu postup založení společnosti, takže to nebudu extra rozvádět. Ve zkratce lze říct, že je zapotřebí sepsání společenské smlouvy, složení základního kapitálu, získání živnostenského oprávnění, zápis společnosti do obchodního rejstříku a registrace na finančním úřadě. Zní to celkem náročně a složitě, ale není to nic neproveditelného. Budoucího podnikatele to ale stojí čas, občas nervy a samozřejmě peníze. Výhodou však je, že neplatíme nikomu dalšímu a zaplatit musíme pouze nezbytné poplatky.
Ready to go!
A co pro nás znamená firma na klíč? Co nám může nabídnout a vyplatí se to vůbec? Ze zvědavosti jsem si vyhledal několik firem zabývajících se vytvářením ready-made společností a poskytováním přidružených služeb. Není jich v dnešní době zrovna málo a právě díky relativně silné konkurenci, jsou poplatky za vytvoření společnosti na klíč více než příznivé. Přemýšlel jsem, podle čeho se tedy rozhodnout, když cenově jsou nabídky velmi podobné. Odpovědí jsou nejspíš doplňkové služby a přidaná hodnota. I přes to, že některé ze společností nabízí pouze „papírové“ založení firmy, většina nabízí ještě například vytvoření virtuálního sídla společnosti, založení bankovního účtu apod. Firmu si můžeme buď objednat na zakázku, přesně dle domluvených kritérií, anebo si vybrat z již hotových společností. Hotová společnost má však tu nevýhodu, že je již zanesena v obchodním rejstříku pod konkrétní obchodní značkou a má například i pevně stanovený základní kapitál. Od toho se samozřejmě odvíjí i její cena. Někteří poskytovatelé nabízí kromě registrace s. r. o. rovněž i založení akciové společnosti.
Slovo závěrem
A jakou cestou se tedy vydat? Předložil jsem Vám tu dvě možnosti, jak k založení podniku přistoupit, ale definitivní rozhodnutí je jen a jen na Vás. Když to řeknu ve zkratce, je tu placená, ale za to jednodušší varianta. Případně o něco málo levnější, ale rozhodně složitější a časově náročnější způsob. Každému však vyhovuje něco jiného, různí lidé mají různé zkušenosti a tak nelze říci, že existuje jedno univerzální řešení. Já osobně dávám přednost jednoduchosti před papírováním a úředním šimlem.
- Hledáte ty nejlepší prášky na potenci? Máme pro vás pár tipů, které vás rozhodně nezklamou! - 16.10.2024
- Trápí vás inkontinence? Vyzkoušejte nejmodernější léčebnou metodu – funguje v 90 % případů! - 16.08.2024
- Erotické služby si lidé dopřávají odedávna. Jejich podoba se však v průběhu věků mění - 20.03.2024