Nová prsa na pojišťovnu?

Potřebujete nová prsa a přemýšlela jste, jak si je nechat proplatit od pojišťovny? Přinášíme seznam zákroků, které lze u zdravotní pojišťovny uplatňovat, a také seznam zákroků, které v žádném případě zdravotní pojišťovna neproplácí a klientka tak platbu za operaci musí hradit ze svých zdrojů. Které operace prsou to jsou?

Zvětšení prsou

U zvětšení prsou – takzvané augmentace, jež je operativní zvětšení poprsí pomocí vložení implantátu – nemůžeme o proplacení od pojišťovny vůbec uvažovat. Jedná se o estetickou operaci, ke které nás nevedou vážné zdravotní komplikace. Estetické pohnutky pro změnu a zvětšení poprsí zdravotní pojišťovny v žádném případě neuznávají jako důvod k tomu, aby vám na operaci částečně přispěly, ani kompletně proplatily.

Modelace prsou

Modelace prsou je jednou z možností úpravy poprsí na klinice plastické chirurgie. Operatér vylepšuje tvar například u povislých prsou, mění jejich tvar při nesouměrném poprsí, dalším důvodem pro tzv. mammaplastiku může být také operativní odstranění karcinomu prsu, kdy je nutné prso nebo obě prsa znovu modelovat do přirozeného tvaru. V případě změny tvaru ženských ňader z estetických důvodů, jako je asymetrie ňader nebo nepěkný tvar prsou po porodu a kojení, jej pojišťovny neproplácejí, ani na tento typ operace nijak nepřispívají.

Jinak je tomu ale u modelace nebo i augmentace ňader po vyjmutí rakovinného nádoru. Zde je pojišťovna připravena zákrok uhradit. Vše záleží na komunikaci pojišťovny s odborným lékařem. Dalším oborem, kdy může žena žádat o proplacení plastické operace prsou, jsou také vrozené vady. Vše je samozřejmě předem konzultováno s odborníkem a ošetřujícím lékařem, kterým je například mammolog nebo onkolog.

Zmenšení prsou

Tento typ operace je prováděn ze dvou důvodů:

  • Psychické problémy – ano, ženy a hlavně mladé dívky, které příroda obdařila opravdu bujným poprsím, bývají velice často terčem posměchu, pozornosti a nepříjemných žertů ze strany spolužáků a kolegů. Jedinou možností, jak vyřešit problém opravdu velkého poprsí, je výrazně zhubnout (pokud jsou prsa veliká z důsledku obezity). Další možností, jak změnit objem velkých prsou a získat tak menší velikost, je plastická operace na profesionální klinice. Bohužel ani psychické důvody pro zmenšení prsou nadměrné velikosti nejsou pojišťovnami uznávány jako adekvátní důvod k proplacení nákladů na tuto operaci.
  • Vážné zdravotní problémy z důsledku velkého poprsí – při nadměrné velikosti poprsí se objevují závažné problémy, jako jsou například bolesti zad, nesprávné držení těla a s ním také utlačované vnitřní orgány. Případně může vzniknout i skolióza páteře. Tyto důvody, které vedou pacientku na profesionální pracoviště, kde její poprsí dokážou kvalitně zmenšit, posuzuje odborník, který musí prokázat, že velká ňadra jsou primárním důvodem vzniku těchto zdravotních následků. Profesionálem může být například ortoped, případně neurolog. Celou situaci také posuzuje revizní lékař, případně revizní komise zdravotní pojišťovny. Tyto operace jsou z fondu zdravotní pojišťovny propláceny.

 

A jak jste na tom vy a vaše ňadra? Uvažovali jste někdy o tom, že by si možná zasloužila plastickou operaci? Kolik znáte dam s poprsím upraveným od plastického chirurga? Napište nám, jak se změnil jejich život po plastické operaci! Dejte nám také vědět, jestli znáte někoho, kdo si nechal svá prsa zmenšit.

Antonín Červinka