Liposukce – co byste o ní měli vědět, než se vydáte na kliniku

Liposukce není lékem na obezitu. Je to způsob, jak vytvarovat problematické partie, které se vám nedaří odstranit dietou ani poctivým cvičením. S nevzhledným tukovým polštářem na břiše či bocích se nemusíte smířit. Uvažujete vážně o liposukci a máte spoustu nezodpovězených otázek? V našem článku najdete na všechny stručné a jasné odpovědi.

Liposukce přináší uspokojivé výsledky. Neumí ale zázraky

Očekávání by měla být reálná. Každý pacient nejprve absolvuje konzultaci na odborném pracovišti dle vlastního výběru. Pokud očekáváte, že se zbavíte tuků ve všech problematických partiích najednou, budete zklamaní. Takto to nefunguje. Odsátí příliš velkého množství tuku najednou je velmi rizikové, protože vaše tělo ztrácí velké množství tekutin a krve. Každá váhová kategorie má odlišný limit.

Zvolte si kliniku, ve které pracují zkušení specialisté

Liposukci mnozí považují pouze za kosmetický zákrok bez rizik. Jedná se sice o operaci, která se provádí čistě z estetických důvodů, ale i při ní může dojít k velmi vážným komplikacím, a to nejčastěji vlivem neodborného zásahu. Proto doporučujeme, abyste si dali na výběru kliniky záležet. V České republice je obecně velmi vysoká úroveň plastické chirurgie. Nicméně někteří zájemci vyjíždí na operace do zemí, kde vychází plastické operace levněji. Cena by nikdy neměla být hlavním faktorem výběru.

Co byste měli vědět, než se vydáte na kliniku?

  1. Kolik zhubnu kilogramů? Pokud máte představu, že díky liposukci srazíte čísla na váze o několik kilogramů dolů, pak vás musíme zklamat. Ztratíte centimetry. Kila navíc budete muset shodit jiným způsobem. Nejedná se o typ redukční diety, ale o způsob, jak vytvarovat problematické partie. Tuk se navíc neodsává po kilech ale milimetrech. Nejprve byste měli zhubnout na požadovanou váhu a poté vytvarovat tělo, tak abyste byli s celkovým výsledkem naprosto spokojení.
  2. Co když si přestanu hlídat životosprávu? Vrátí se tuk do odsáté oblasti? Po operaci je žádoucí dodržovat zásady zdravého stravování. Pokud se vrátíte ke starému způsobu života a začnete konzumovat nezdravé pokrmy, tuk se vám sice nezačne ukládat v odsáté oblasti, ale můžete začít pozorovat změny na bocích nebo stehnech. Jinými slovy se začnou zvětšovat tukové buňky, které ve vašem těle zůstaly. Optimálním řešením je udržet kalorický příjem v normě.
  3. Bolí tento zákrok? Pacienti nejčastěji zažívají nepříjemné pocity během napouštění tumescentního roztoku, který se aplikuje do podkoží. Pak už začne působit anestetikum, takže samotné odsávání neucítíte. Anestetikum bude působit ještě několik hodin po liposukci. Snesitelnou bolest pocítíte během fáze rekonvalescence, kdy se vše začne hojit.
  4. Budu muset zůstat v nemocnici přes noc? Hospitalizace je nutná pouze v případě, že vám je tuk odsáván v celkové anestezii. Pokud budete mít pouze lokální umrtvení, můžete jít hned domů.
  5. Budu po zákroku potřebovat kompresní prádlo? Kompresní prádlo stáhne ošetřenou oblast. Díky tomu vás bude méně bolet. Kompresní prádlo také přispívá k lepšímu hojení a stahování uvolněné kůže.
  6. Jaký druh liposukce je nejšetrnější? Ošetření laserem a ultrazvukem jsou považovány za šetrnější formy liposukce. Tvoří se méně pooperačních modřin, pacienti netrpí otoky a pokožka se lépe stahuje. Tyto dvě metody tedy zkracují dobu rekonvalescence.

Liposukce není vhodným řešením obezity a nadváhy

Je ideální pro dotvarování těla po dosažení optimální váhy. Může se kombinovat s abdominoplastikou.

Díky tomuto zákroku ztratíte centimetry v problematických partiích, jako je břicho, boky a stehna.

Pokud ještě nejste na vysněné váze, berte na vědomí, že liposukce není vhodným řešením nadváhy a obezity.

A jaký je váš názor na liposukci?

Kterou tělesnou partii se vám nepodařilo vytvarovat cvičením?

Antonín Červinka