Typy dřezů Blanco a 6 rad, jak vybrat ten správný

Jaké jsou typy dřezů Blanco a jaký zvolit právě do Vaší kuchyně? Výběr dřezu není úplně jednoduchá záležitost. Nabídka obsahuje velké množství dřezů z různých materiálů, velikostí a možností montáže. Netrapte se tím, těchto 6 rad Vám při rozhodování pomůže a výběr dřezu bude hračka.

Typy, kombinace a možnosti

Vybírat můžete z jednodřezů nebo dvoudřezů. Oba tyto typy nabízí také různé kombinace s odkapávací plochou, která je určena pro odložení nádobí nebo umytých potravin. Jednodřezy je možné zvolit s přídavnou vaničkou, sloužící k oplachování ovoce, rozmražení masa nebo odkládání drobného nádobí. Počítáte s rohovým dřezem, ale chtěli byste dvojdřez, odkapávací plochu nebo vaničku? Kombinace těchto požadavků je reálná, protože i rohové dřezy je možné pořídit v mnoha variantách.

Od nerezu po keramiku

Dřez můžete mít z nerezu, granitu nebo keramiky. Všechny tyto materiály jsou uzpůsobeny vysokým teplotám, dokážou odolat běžným chemickým látkám a jsou hygienicky nezávadné.

  • Nerezové dřezy nemusí být jen hladké, ale můžete zvolit také kartáčovaný nebo profilovaný povrch. Kvalitní dřezy z nerezu, by měli mít sílu materiálu alespoň 0,6 mm, aby nedocházelo k poškození.
  • Granit vzniká spojením drcené žuly s pryskyřicí, a díky tomu je velmi odolný proti mechanickému poškození.
  • Keramické dřezy vynikají svojí elegancí. Kvalitní keramické dřezy jsou také odolné a nemusíte se obávat poškození.

Opatrně na barvy

Klasický nerezový dřez je neutrální, a umožňuje tak snadnou kombinaci s jakoukoliv barvou kuchyně. Keramické a granitové dřezy disponují širokou škálou barev a lze je sladit s pracovní deskou nebo zvolit kontrastní variantu. Buďte ale opatrní, ať nepůsobí některé kombinace příliš kýčovitě. Barvy jsou u kvalitních dřezů stálobarevné, a tak nehrozí jejich vyblednutí.

Zásadní je velikost

K dostání je několik velikostí, typů a tvarů dřezu. Před volbou některého z typů dřezu zvažte, kolik místa máte v kuchyni a jak často budete dřez využívat. Možná teď není kuchyně vaším nejoblíbenějším místem a stačil by vám malý a jednoduchý dřez, ale časem se může situace změnit a malá velikost dřezu může být na obtíž.

Jestliže váháte, zda zvolit jeden z větších typů dřezu na úkor pracovní desky, tak nezapomínejte, že vám plocha na odkapávání může posloužit také na odkládání věcí. V případě dvojdřezu, stačí na jeden ze dřezů umístit speciální prkénko a hned máte k dispozici další pracovní plochu.

Myčka nebo ruční mytí

Náročnější uživatelé a větší rodiny, jistě ocení dvojdřez s odkapávačem, pokud to dispoziční řešení kuchyně umožňuje. Pokud máte myčku nádobí nebo plánujete její pořízení, může vám postačit jednodřez a jeho varianty.

V případě, že upřednostňujete ruční mytí nádobí a máte dostatek místa, můžete vybrat některý z dvojdřezů s odkapávací plochou. Jestliže je na pracovní desce méně místa, ale myčku na nádobí nemáte, tak je vhodné zvolit větší některý z dvojdřezů nebo jednodřez s odkapávací plochou.

Montáž dřezu

Pro montáž můžete volit klasickou variantu, kdy je dřez upevněn na pracovní desku shora. Tento typ montáže se hodí pro všechny materiály pracovních desek.

Pro spodní a integrovanou montáž jsou vhodné pracovní desky z kompozitních materiálů, přírodního kamene, skla nebo mramoru. U laminátové desky by mohlo dojít k poškození.

Líbí se Vám když je dřez umístěný přímo na skříňce, jak tomu bývá nejčastěji u keramických dřezů? K tomuto typu montáže jsou určeny modulové dřezy a skříňka by měla mít vyšší nosnost, okolo 50 kg.

V článku jsme uvedli veškeré možnosti a varianty týkající se dřezů Blanco. Nyní byste měli mít ucelený přehled o veškerých typech dřezů a jejich použití. Pro někoho výběr dřezu představuje banalitu, pro někoho složitý problém. Jak to vidíte Vy? Podělte se o Váš názor v komentářích.

Antonín Červinka