Jak vybrat digestoř – Při rozhodování o koupi nové digestoře Vás mohou ovlivňovat tyto faktory

Bez digestoře se dnes již neobejde snad žádná kuchyně. Při zařizování naprosto nové kuchyně nebo rekonstrukci staré dojde pravděpodobně také k výběru nových spotřebičů, mezi které se řadí i digestoře. Výběr je však podmíněný mnoha atributy. Je potřeba vzít v úvahu velké množství faktorů, na základě kterých lze provést rozhodnutí o koupi. To závisí zejména na umístění varné desky, protože právě s ní je odsávání úzce spojeno, ale také na koncepci celé kuchyně.

Jak vybrat digestoř aneb podle čeho se rozhodovat při výběru

Ať už je do kuchyně vybíráno nové odsávání z jakéhokoliv důvodu, je potřeba vzít v úvahu velké množství faktorů. Na dnešním trhu se totiž nachází mnoho tipů a možností, ovšem ne každý typ se hodí do každé kuchyně.

Rozmyslete si způsob odsávání

Způsob odsávání definuje možnosti, jakým způsobem lze z místnosti výpary odvádět. Rozlišuje se proto:

 • Odtahový typ – výpary se prostřednictvím digestoře dostávají do potrubí, pomocí kterého jsou odváděné ven
 • Recirkulační typ – funguje na principu, kdy je vzduch z místnosti odsávaný do digestoře, ve které se vyčistí a následně se vypustí zpátky do místnosti.
 • Kombinace předchozího – spojuje oba předchozí typy

Výkon spotřebiče se odvíjí od velikosti prostoru

Jednoduše řečeno, čím větší je prostor kuchyně, tím výkonnější spotřebič bude nutné zvolit. Na základě výkonu lze zjistit, zda bude digestoř právě v daném prostoru dostačující či nikoliv. Pro poměřování výkonu je však potřeba zjistit objem vzduchu v konkrétní místnosti. S vyšším výkonem je však spojená také vyšší spotřeba elektrické energie, s čímž je nutné počítat. Průměrná spotřeba je zaznačená na štítku energetické třídy, které se dnes musí vyskytovat na většině spotřebičů.

Typ digestoře

Typ je nutné vybírat nejen podle vlastních preferencí, ale také podle plánů budoucí kuchyně. Odsávání je umístěno zpravidla nad varnou deskou, neboť jeho primární funkcí je právě odvádění výparů ven z místnosti. Pro umístění musí být zajištěná dostatečná výška nad varnou deskou. Rovněž je nutné porovnat šířku varné desky se zvoleným typem odsávání.

Mezi základní typy odsávání se pak řadí následující:

 • rohové
 • komínové
 • vestavené
 • typy visící ze stropu
 • zabudované

Čím méně hluku, tím lépe

Hlučnost je velice významným faktorem. Odsávání těžkého vzduchu a výparů z místnosti je vítanou výhodou, ovšem ne za předpokladu, že bude doprovázeno velkým hlukem. Je však potřeba počítat s tím, že čím je digestoř výkonnější, tím je také hlučnější.

Materiál je nutné vybírat s rozvahou

Při výběru materiálu je potřeba brát v úvahu nejen design a vzhled, ale také údržbu. Je všeobecně známo, že nerez, který je však velmi oblíbený, se hůře udržuje. Proto je vhodnější volit speciální povrchovou úpravu nerezu, který je matný a mnohem lépe se čistí. Rovněž lze volit zařízení z různých kombinací materiálů. Ať už se jedná o kombinaci hliníku, nereze, oceli či skla. Velice oblíbené jsou stále také klasické bílé digestoře.

Existují tři typy filtrů

Vzhledem k tomu, že se jedná o zařízení čistící vzduch, hraje zde filtr nezastupitelnou roli, proto je potřeba zvolit ten správný.

 • Uhlíkový – jedná se o nejvíce používaný typ
 • Tukový – výhodou je vysoká absorpce tukových částic
 • Kovový – výhodou je omyvatelnost

Dodatečné funkce nejsou také k zahození

Velkou výhodou je osvětlení nacházející se na digestoři. Vzhledem k tomu, že se zařízení nachází přímo nad varnou deskou, bude dodatečné osvětlení určitou výhodou.

Díky několika stupňům rychlosti lze regulovat odsávání podle toho, kolik výparů se v kuchyni objevuje. Rovněž lze koupit zařízení s čidlem, které samo reguluje sílu odsávání podle množství výparů v místnosti. Vhodná je také funkce automatického odsávání, díky kterému se digestoř zapne automaticky, jakmile se v okolí objeví určité množství páry.

Dotykové nebo dálkové ovládání již také nejsou výjimkou. Dotykový panel tak zobrazuje veškeré funkce a hodnoty. Je výhodnější, než standardní tlačítka, které se hůře udržují. Dálkové ovládání zajistí další dávku jistého komfortu, neboť lze digestoř zapínat prostřednictvím ovladače.

Cenové rozpětí

Cenové rozpětí je nutné zvolit podle vlastních možností. Na trhu se nacházejí odsávání, která jsou levnější, jsou však spojená také s nižším výkonem. Čím je odsávání výkonnější, tím je samozřejmě také dražší. Nejdražší zařízení se vyznačují jedinečným vzhledem a funkcemi.

Antonín Červinka