Podle čeho se poznáme?

Každý člověk je jiný, jaké jsou základní odlišovací znaky, podle kterých bezpečně poznáte svoje dítě, svého partnera? Čím se jednotliví lidé od sebe liší a co tyto odlišnosti ovlivňuje? Jakou roli v těchto odlišnostech hraje genetika? Pojďme se podívat, jak je to se vzhledem, výškou, typem chůze, barvou vlasů, očí a nebo třeba s pigmentem.

Vlasy

Vlasy výrazně ovlivňuje genetika. Co zdědíte po svých předcích, to máte. Ať už jde o barvu, hustotu, vlnitost nebo také pevnost a schopnost dorůst do délky. Kdo má ve svých genech slabé vlasy, moc toho nenadělá. Může pomocí preparátů z lékárny nebo správné stravy docílit rychlejší a lepší růst, ale nikdy nebude mít vlasy až po pás. Jejich barvu ovlivňuje pigment. Jeho míra je ovlivněna podle oblastí a množství slunečního svitu.

Pihy

Pihy jsou tvořeny pigmentem a jeho větší koncentrací v určitých místech. Nejvíce jich bývá na nose, tvářích a na čele. Medicínsky se jedná o kožní nedostatek. Pihy jsou výraznější v období, kdy je více slunečního svitu a pokožka mu je vystavena. Pihy jsou vlastně takové ohraničené pigmentové skvrny. Někdo je neřeší, někdo z nich má celoživotní mindrák. S odstraněním pih nebývá velký problém. Existují speciální bělící krémy. Trvalé odstranění pih dokážou na specializovaní dermatologové.

Postava

Je několik typů postav, u žen připomínají tvar jablka nebo hrušky, podle toho, ve které části postavy má žena dominantnější obvod. Výrazným prvkem je také výška člověka. Malý člověk má navíc úplně jiné rysy například v obličeji, než ten velmi vysoký, který má samozřejmě také výraznější kosti a obličejové rysy. Obecně se ale díky blahobytu výška lidské rasy stále zvětšuje. Stačí se ohlédnout do minulosti, kdy vstupy do roubenek by dnes stačily většinou jen dětem, aby se při vstupu nemusely ohýbat. Tak malí byli naši předkové před více než sto až dvěma sty lety.

Oči a jejich barevnost

Barvu očí ovlivňuje samozřejmě genetika a barva očí rodičů. Není to ale jednoznačně tak, že dítě zdědí barvu očí jednoho z rodičů. Nebo že se namíchá jejich barevný koktejl. Hraje zde roli až 15 různých genů. Barvu očí, přesněji řečeno barvu duhovky, můžeme změnit/překrýt barevnými kontaktními čočkami.

Lidský hlas

Matka pozná svoje dítě podle hlasu téměř vždy. Nejinak je to u některých zvířecích druhů. Například matka tučňáka pozná svého potomka podle hlasu mezi tisíci ostatními. Na to tedy my, lidské mámy, rozhodně nemáme dostatek schopností.

Vůně

Naše čichové schopnosti bohužel trochu ztrácíme. Nepotřebujeme je již k získání potravy, takže je využíváme v daleko menší míře, než tomu bylo kdysi. V některých oblastech to ale není až tak pravda. Třeba partnera si většinou podle vůně vybíráme. Nevěříte? Však si vzpomeňte, kolikrát vám v životě některý muž či žena prostě nevoněli. Správná vůně partnera nás například stimuluje k intimnímu zážitku. Co se týče vztahu matky a opravdu malého dítěte, většinou je pro ni jeho vůně tak omamná, že ji bezpečně rozezná a bezpodmínečně jí také propadne.

Chůze

Chůze je jedním z velmi výrazných rysů, podle kterého svoje nejbližší poznáte zcela určitě. Někdo se při chůzi pohupuje, někdo kývá, někdo nadskakuje, někdo se zase spíš plouží. K definici vašeho těla patří také forma jeho držení. Bud vzpřímené, většinou u sportovců, nebo shrbené u lidí, kteří nemají zpevněné svaly.

Které základní rysy vašeho vzhledu vás definují? A který z nich je ten nejvýraznější? Vzpomenete si ještě na první dojem, který jste měli, když jste viděli poprvé svého partnera? Jaký byl jeho nejvýraznější vzhledový rys? 

 

Antonín Červinka